Tjedan zabranjenih knjiga je događaj koji promiče slobodan i besplatan pristup informacijama te slobodu čitanja. Pokrenula ga je Američka udruga knjižničara (ALA) 1982. godine. Obilježava se zadnjeg tjedna u rujnu ili prvog tjedna u listopadu. Udruzi koja ga je osnovala je bila namjera skrenuti pozornost na štetnost cenzure medija zbog neuobičajeno velikog broja zabranjenih publikacija u SAD-u te godine.

Knjige se u današnje vrijeme najčešće zabranjuju u školskim knjižnicama, no ovakva vrsta cenzure je vidjela široku upotrebu u totalitarističkim režimima na razinama cijelih država – poput Nacističke Njemačke, Sovjetskog Saveza i Narodne Republike Kine. Najviše knjiga je zabranjeno zbog neprimjerenosti, vulgarnosti, spolnog sadržaja ili političkog stava.

Osim vlasti određenih država, tu je i Katolička Crkva. Index Librorum Prohibitorum je popis zabranjenih publikacija po naredbi Crkve te je kao takav prvi svoje vrste. Cilj mu je, kao i mnogim drugim sličnim popisima, bio zaštititi javnost od nemoralnih sadržaja ili onih koji su sadržavali teološke greške. Prvo izdanje popisa bilo je 1559. za vrijeme pape Pavla IV., a službeno je ukinut 1966. u duhu reformacija Drugog vatikanskog koncila.

Zabranjene publikacije su često bile javno spaljivane, maknute iz knjižara i knjižnica ili, u nekim slučajevima, čak nisu tiskane.

Svrati u školsku knjižnicu i posudi jedan od „zabranjenih“ romana.

Pano - Tjedan zabranjenih knjiga

 

Istražila i pripremila mlada knjižničarka: Lucija Adžić, 4. d