Od 7. do 9. svibnja 2025. godine Vinkovci su ugostili najkreativnije učenike srednjih škola te njihove mentore iz svih krajeva Hrvatske na najvećoj i najznačajnijoj smotri učeničkog stvaralaštva – državnoj smotri LiDraNo 2025. Domaćin Smotre za srednje škole bila je Gimnazija Matije Antuna Reljkovića.

Naša škola bila je zastupljena u svim trima izrazima - literarnom, dramskom i novinarskom.

LiDraNo nije samo smotra, već festival stvaralaštva, znanja, kritičkog mišljenja i slobode izražavanja. Desetljećima zauzima posebno mjesto u obrazovnom sustavu jer potiče kreativnost, umjetnički izričaj i slobodu govora među učenicima i mladima.

Literarni je izraz predstavljala Anna Kuzmanović, učenica 3. d razreda opće gimnazije s proznim radom Nemili čin. O svojem sudjelovanju Anna nam je rekla:

Još jednu godinu imala sam priliku sudjelovati na državnoj smotri LiDraNo. Naravno da je iskustvo bilo neprocjenjivo kao i uvijek. Prvi dan bio je posvećen dolasku i otvorenju Smotre u Gradskom kazalištu Joza Ivakić. Imali smo priliku vidjeti zabavan program koji su domaćini pripremili, ali i poslušati neke od monologa. Drugi dan odvijale su se literarne radionice pod vodstvom Miroslava Mićanovića i Zorana Ferića, što je bilo izuzetno inspirativno i poticajno iskustvo. Imati priliku učiti izravno od autora čije stvaralaštvo cijenim, otvorilo mi je nove perspektive o pisanju. Svakako jedno od najvrjednijih iskustava u mom dosadašnjem književnom razvoju. Kroz intenzivne vježbe i otvorene diskusije dobila sam priliku vidjeti vlastiti rad iz nove perspektive. Njihove povratne informacije bile su konkretne, iskrene i duboko poticajne, usmjerene ne samo na tekst, već i na mene kao autoricu. U budućem pisanju pristupat ću tekstu s više samopouzdanja, ali i s većom pažnjom prema detalju, strukturi i autentičnom izrazu. Povezanost s drugim sudionicima također je otvorila mogućnosti za buduće suradnje i razmjenu, što dodatno obogaćuje moju ljubav prema pisanju!

1

Dramski izraz predstavljala je Margareta Jakobović, učenica 3. b razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije monologom iz djela Antuna Kanižlića Sveta Rožalija. O njezinoj izvedbi prosudba je imala samo riječi hvale:

Odlučiti se za dijalekt je odlučiti se na nesebičnost i čuvanje tradicije, a upravo se u tome pokazuje upornost. Sve si nam prenijela, sve smo osjetili i zaslužila si biti dio ove državne smotre.

1

Novinarski je izraz predstavljen radijskom emisijom Glava u oblacima koje su realizirale Irma Tir i Marija Maglajić, učenice 3. e razreda jezične gimnazije.

Nakon opsežne analize radijske emisije prosudba je zaključila kako je riječ o novinarstvu s autorskim, radiofonskim pristupom što osobito veseli jer su zvukovi dodani u emisiji poput grmljavine i kiše snimljeni u prirodi i nisu posuđeni s interneta. Nadalje, prosudba je zaključila kako je uradak nepretenciozan, ali ne i površan; generacijski blizak, ali ne isključiv. Tema se nenametljivo širi u pitanje kreativnosti, a tema kreativnosti u pitanje različitosti!

1

Mentorice učenicama su profesorice Duška Galić, Kristina Lešić i Marija Mrkojević.

Također, čestitamo učenicima i mentorima Katoličke gimnazije na uspješnom predstavljanju na državnoj smotri i zahvaljujemo na ugodnom druženju.

Puni utisaka i motivacije za buduće kreativne uratke pozdravljamo vas do sljedeće smotre LiDraNo!

1

1