Lektira

Prema propisanome predmetnom kurikulu učenici čitaju deset djela za cjelovito čitanje: obavezna djela otisnuta su masnim slovima, a izborna djela učenici biraju s ponuđenoga popisa u dogovoru s nastavnikom. 
Osim djela za cjelovito čitanje s priloženoga popisa učenici čitaju i jednu lektiru prepuštenu njihovu samostalnom odabiru, pri čemu nastavnik poštuje načelo izbornosti, odnosno ne ograničava učenika popisom lektire za samostalno čitanje.

1. razred
  1. Vladimir Nazor: izbor iz poezije (10 pjesama)

  2. August Šenoa: Prijan Lovro

  3. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići

  4. Francesco Petrarca: Kanconijer (10 pjesama)

  5. Sofoklo: Antigona

  6. Ray Bradbury: Farenheit 451

  7. Danijel Dragojević: izbor iz poezije

  8. Jerome David Salinger: Lovac u žitu

  9. Josip Kozarac: Tena

  10. Marija Jurić Zagorka: Kamen na cesti

  11. Agatha Christie: Tri slijepa miša

  12. Jostein Gaarder: Sofijin svijet

  13. Henrik Ibsen: Nora

  14. Miro Gavran: Kreontova Antigona

  15. George Orwell: 1984.; Životinjska farma

  16. Biblija (izbor)

 

 

2. razred
  1. Antun Gustav Matoš: izbor iz novela
  2. Marin Držić: Novela od Stanca
  3. Pedro Calderon de la Barca: Život je san
  4. Silvije Strahimir Kranjčević: izbor iz poezije
  5. Johann Wolfgang Goethe: Patnje mladog Werthera
  6. George Orwell: Životinjska farma
  7. Edgar Allan Poe: Krabulja crvene smrti
  8. Edgar Allan Poe: Crni mačak
  9. Maša Kolanović: Živi zakopani
  10. Zoran Ferić: Potrči doktora
  11. Miguel Cervantes de Saavedra: Bistri vitez don Quijote od Manche
  12. Moliere: Škrtac 
  13. Daniel Glattauer: Dobar protiv sjeverca
 
3. razred
  1. William Shakespeare: Hamlet
  2. Ivan Gundulić: Dubravka
  3. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića
  4. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna
  5. Charles Baudelaire: izbor iz poezije (10 pjesama)
  6. Tin Ujević: izbor iz poezije (10 pjesma)
  7. Pavao Pavličić: Koraljna vrata
  8. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja
  9. Dante Alighieri: Božanstvena komedija (Pakao: 1. – 5. pjevanje)
  10. Honore Balzac: Otac Goriot
  11. Nikolaj Vasiljevič Gogolj: Kabanica
  12. Ante Kovačić: U registraturi
  13. William Golding: Gospodar muha
  14. Damir Karakaš: Sjećanje šume
  15. Antun Gustav Matoš: izbor iz poezije

 

4. razred
  1. Franz Kafka: Preobražaj
  2. Antun Branko Šimić: izbor iz poezije
  3. Albert Camus: Stranac
  4. Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi
  5. Ranko Marinković: Kiklop
  6. Ivo Andrić: Prokleta avlija
  7. Margaret Atwood: Penelopeja
  8. Luigi Pirandello: Šest osoba traži autora
  9. Samuel Beckett: U očekivanju Godota
  10. Miroslav Krleža: Povratak Filipa Latinovicza
  11. Empar Moliner: Seansa šminkanja